naszlaku.eu

Kopalnia Silberloch w Górach Sowich

  • Podstawowe dane: długość systemu – ok 70 m, głebokość – ok 9 m (pierwszy szyb) , rozwinięcie głównego ciągu – poziome w kierunku północnym.
  • Położenie: województwo dolnośląskie, powiat wałbrzyski, gmina Walim, Park Krajobrazowy Gór Sowich.
  • Współrzędne GPS: N 50º 41′ 50,82”; E 16º27′ 52,80”.
  • Lokalizacja: wejście do sztolni znajduje się niedaleko drogi wojewódzkiej 383, odcinka Walim – Rościszów.
  • Opis Dojścia: od “dzikiego parkingu” przy DW 383 znajdującego się około 2 km od Walimia (ulica J. Kuliga), kierujemy się na zbocze po przeciwnej stronie ulicy – na lewo od widocznej leśnej drogi. Do wejścia doprowadzi nas niewielki strumyk wypływający ze sztolni.
  • Stopień trudności: sztolnia zalana jest wodą na wysokości od 20 do 50 cm a jej poziom uzależniony jest od aktualnych czynników pogodowych. Bardzo dużym zagrożeniem podczas zwiedzania kopalni są pionowe, głębokie szyby które po zmąceniu wody stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Plan Kopalni Silberloch
Plan kopalni Silberloch w Górach Sowich.

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o kopalni pochodzi z 1548 roku ale wydobycie rud srebra, miedzi i ołowiu rozpoczęto tutaj znacznie wcześniej – prawdopodobnie w XIV wieku. Niejednokrotnie wydobycie w kopalni było rozpoczynane i wstrzymywane aż do wieku XIX, kiedy to badania zasobności znajdujących się w niej złóż wykazały nieopłacalność ich pozyskiwania.

Dojście do sztolni Silberloch
Dojście do kopalni od strony drogi.
Wejście do sztolni Silberloch
Otwór wejściowy.

Z biegiem lat nieczynna kopalnia zaczęła przyciągać turystów. Przed drugą wojną światowa podjęto próby zrobienia z niej atrakcji turystycznej. W 2005 roku na krótko znowu została zagospodarowana dla zwiedzających. Sztolnię osuszono i zabezpieczono wejście kratą. Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem z którym wcześniej trzeba było się umówić. Jednak taki stan nie trwał zbyt długo.
Obecnie sztolnia zalewana jest wodą i do jej poznania niezbędne są przynajmniej wysokie kalosze.

Sztolnia Silberloch wyjście
Widok w stronę wyjścia z wnętrza sztolni.
Początkowe partie sztolni silberloch
Początkowe partie kopalni.

Opis Sztolni.

Przy większych stanach wody z wnętrza wypływa niewielki potoczek ale bywają też takie okresy, kiedy spąg przy wejściu jest suchy. Wchodzimy do sztolni brodząc w wodzie która niezmącona, jest krystalicznie czysta. Należy dla własnego bezpieczeństwa zwrócić uwagę na kłody zalegające dno. Szerokość sztolni to około 80 cm a wysokość wynosi niespełna 2 metry. Ręczne kucie skały nadało ścianom charakterystyczną formę w postaci żłobień.

Wnętrze kopalni Silberloch
Główny ciąg kopalni Silberloch kuty był ręcznie
Wnętrze kopalni Silberloch
Poziom wody podnosi się w głebi sztolni.

Po około 10 metrów od wejścia, dochodzimy do niewielkiej komory z głębokim na 9 metrów, całkowicie zalanym szybem.
Za komorą dno nieco opada a więc i poziom się podnosi. Idąc naprzód jakieś 15 metrów, dochodzimy do skrzyżowania. Korytarz na wprost (zalany wodą) skrywa kolejną studnię, dlatego ten wariant lepiej jest sobie odpuścić. Wspomniana studnia ma drugie wyjście w korytarzu po lewej stronie (zachód), przez całkowicie zalany wodą korytarz biegnący poniżej głównego ciągu. Jest to tak zwany syfon.

Szyb w kopalni
Największa atrakcja kopalni to zalany dziewięciometrowy szyb.

Nieco dłuższy i znacznie suchszy jest korytarz odbijający w prawo (wschód). Widać że ma on zupełnie inną formę od głównego, średniowiecznego ciągu kopalni. Jest to spowodowane zupełnie innym sposobem pozyskiwania urobku.

Kopalnia Silberloch
Za komorą ze studnią robi się coraz niżej.
Wnętrze kopalni Silberloch
Woda przed zmąceniem jest krystalicznie czysta.
Close Menu